Pelerinaj în Ţara Sfântă

Viața parohiei Octombrie 15, 2012

În perioada 02 - 08 octombrie 2012 la nivelul Protopopiatului Piatra Neamţ, prin Centrul de pelerinaj "Sfânta Parascheva" al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei a fost organizat un pelerinaj la Locurile Sfinte. Am fost 60 de pelerini: 10 preoţi şi 50 de credincioşi din diferite parohii ale protopopiatului. Din acest grup un număr de 10 pelerini sunt din Parohia Gara Veche - Piatra Neamţ.

Am avut posibilitatea de a ajunge în locurile de referinţă pentru credinţa noastră, pe urmele unde Mântuitorul a săvârşit atâtea minuni, şi Bunul  Dumnezeu ne-a rânduit oameni buni şi frumoşi la suflet care să ne fie alături în această călătorie ziditoare şi înălţătoare. A fost cel mai frumos pelerinaj la care am participat vreodată, un vis împlinit.