Troiţa de la răscruce de drumuri

Viața parohiei Noiembrie 26, 2012

În parohia noastră sunt ridicate cinci troiţe.

Astăzi - 26 noiembrie 2012 - în jurul troiţei de la răscruce de drumuri, sfinţită anul acesta, un grup de credincioase alături de doamna preoteasă au reamenajat spaţiul din jurul troiţei.

Deşi este sfârşitul lunii noiembrie, timpul călduţ a fost prielnic pentru a curăţa spaţiul verde de plantele care l-au înfrumuseţat anul acesta, dar şi pentru a planta butaşi de trandafiri, garofiţe, bumbişori şi alte plante care rezistă peste iarnă.

Simţul estetic şi bunul gust al doamnelor, au făcut ca după ore bune de muncă, locul să încânte ochiul şi sufletul.

Sperăm ca plantele să reziste, iar în primăvară să putem admira minunile pe care Bunul Dumnezeu ni le-a dăruit, spre bucuria noastră.

Doamne ajută şi mulţumim doamnelor.

26 noiembrie 2012                                                                                            Pr. Tofan Valentin