Colindătorii de la Toşorog

Viața parohiei Decembrie 20, 2012

Pe 18 decembrie 2012 ne-am bucurat de colinde şi colindători.

Un grup de copii din Parohia Toşorog, îmbrăcaţi în minunatul nostru port naţional, au poposit pe prispa bisericii noastre, însoţiţi fiind de părintele lor paroh Mihai Lungu şi de doamna preoteasă Ramona care le-a fost şi îndrumător.

Ne-au încântat cu un buchet de colinde tradiţionale. Glasurile lor cristaline au reuşit să ne vestească aşa cum se cuvine Naşterea pruncului Iisus, să trezească în noi nostalgia anilor copilăriei şi să ne emoţioneze profund.

Am cântat împreună "O ce veste minunată" şi bineînţeles doamnele din parohia noastră au încercat să fie gazde  bune, oferindu-le colindătorilor fructe, prăjituri şi ceai.

A fost o bucurie să-i avem în mijlocul nostru şi le-am făcut invitaţia de a ne colinda în fiecare an.

20 decembrie 2012

Preoteasa Daniela Tofan