"Dăruind vei dobândi"

Viața parohiei Decembrie 24, 2012

În parohia noastră s-a creat obiceiul de ajutorare a celor care se află în nevoie. Această colectă nu este doar de Crăciun sau de Înviere, dar în această perioadă credincioşii sunt mai dispuşi să dăruiască şi mai sensibili la nevoile celor din preajma noastră.

S-au colectat multe produse neperisabile: orez, zahăr, ulei, făină, mălai, paste făinoase, conserve, dar şi articole de îmbrăcăminte pe care oamenii rânduiţi special pentru a le  gestiona le-au distribuit celor care au mai multă nevoie.

Bucuria este de ambele părţi: cei care primesc mulţumesc lui Dumnezeu şi oamenilor de care se apropie mai mult, iar cei care dăruiesc fac acest lucru cu dragoste pentru că nimic nu am avea dacă Bunul Dumnezeu nu ne-ar dărui sănătate ca să putem munci, linişte în suflete ca să ne putem bucura, bunuri materiale ca să putem dărui şi să aducem la rândul nostru un strop de fericire şi un zâmbet pe chipurile celor mai puţin norocoşi decât noi.

Mulţumim tuturor şi Bunul Dumnezeu să ne răsplătească pe fiecare după dragostea noastră.

Un Crăciun cu bucurie tuturor.

23 decembrie 2012

Pr. Valentin Tofan