Popas duhovnicesc

Viața parohiei Decembrie 1, 2013

Astăzi 1 decembrie a.c., în biserica parohială, a avut loc o întâlnire de suflet.

Această întâlnire a fos motivată de două pelerinaje la care au participat şi credincioşi din parohia noastră. Un pelerinaj a fost organizat de parohia noastră îăn colaborare cu parohiile Vânători şi Vlădiceni şi a cuprins mănăstirile din Oltenia şi mormântul părintelui Arsenie Boca şi al doilea pelerinaj a fost organizat de Protopopiatul Piatra Neamţ şi s-a desfăşurat la locurile sfinte ( Israel, Iordania şi Egipt ).

A fost o mare bucurie ca în această zi importantă pentru neamul românesc o parte din pelerini să ne întâlnim în biserică pentru a revedea pe ecran mare locurile încărcate de spiritualitate ortodoxă din ţara noastră şi în acelaşi timp de a ne reaminti cu emoţie de locurile sfinte şi scumpe credinţei noastre ortodoxe.

Am fost împreună preoţi şi credincioşi, ne-am bucurat, am împărtăşit gânduri, emoţii, bucurii şi am constatat cât de importante şi ziditoare sunt întâlnirile de sub cupola Bisericii lui Hristos.

Vă mulţumesc tuturor şi Dumnezeu să ne ocrotească întru mulţi şi binecuvântaţi ani!

1 decembrie 2013                                                                                                                            Pr. Valentin Tofan